Müşteri Hizmetleri: 0 555 040 66 61

Mahmut Demirkan: SRC alımında 90 günlük sosyal güvenlik zorunluluğu kalktı

KEŞAN(Edirne),(DHA)-EDİRNE’nin Keşan Şoförler ve Otomobilciler Odası başkanı Mahmut Demirkan, yaptığı açıklamada, SRC alımında 90 günlük sosyal güvenlik zorunluluğunun kalktığını belirtti. 
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün 29.03.2016 tarih ve 2016/1 (KDGM) sayılı genelgesi ile SRC türü yetki belgesi alacak olanlardan 90 gün çalıştıklarını gösteren sosyal güvenlik belgesinin artık istenmeyeceğini söyleyen Demirkan, “Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Karayolu Düzenleme Genel Müdürlüğü’nün 29.03.2016 tarih ve 2016/1 (KDGM) sayılı genelgesi ile SRC türü yetki belgesi almak için başvuran sürücünün, 25 Şubat 2003 tarihinden önce alınmış B sınıfı sürücü belgesine sahip olması yeterli olacak” dedi. 
“SOSYAL GÜVENLİK KURUMLARINDAN ALINMIŞ BELGE ŞARTI ARTIK KALDIRILMIŞTIR”
Ehliyetini almış fakat sosyal güvencesi olmayan sürücülerin SRC belgesi alımında büyük zorluklar çektiğini ifade eden Demirkan, şunları söyledi: “Federasyon Başkanımız Fevzi Apaydın ve yönetiminin çalışmaları sonuç verdi. Yeni düzenleme ile B sınıfı sürücü belgesinin aldığı tarihten itibaren 25 Şubat 2003 tarihine kadar en az 90 gün süreyle çalıştığını gösteren Sosyal Güvenlik Kurumlarından alınmış belge şartı artık kaldırılmıştır. Bu da sürücü esnafını oldukça rahatlatacaktır”